Saturday, March 22, 2014

Masohhisti pihtimus

"Masohhisti pihtimus". Foto: VAT Teater.
Mina käisin täna Eesti esimest SM-teemalist etendust „Masohhismi pihtimus“ vaatamas. Teatrisse sisenedes oli atmosfäär paljutõotav – maa-alune, paekivist seintega saal, punane valgus ning orjamaski ja kaelarihma kandev helitehnik.

Raske juhtum ühes vaatuses - nii seisab VAT Teatri kodulehel. Ütlen kohe ära, et etendus ei ole sadomasohhismist kui seksikast subkultuurist. Sadomasohhism on etenduse teemaks ja kujundiks metafoorina, tegelikult on see eestlaste rahvuslikust, orja-ajaloost pärit, kapitalismist piitsutatud masohhismist, mis sunnib meid aina väiksema tasu eest endast aina rohkem andma.

See pihtimus on üks igavesti lõbus ja vulgaarne tükk, kui armastad kõverpeeglis iseenda üle naerda. See on lugu sinu sisemisest masohhistist, kes teeb tööl ületunde. See on tööst kui alanduse allikast. Ja oi kuidas peategelane (Raivo E. Tamm) alandusi naudib. Ta on õnnetu, sest ei leia enam SM-klubidest õiget naudingut. Nii hakkabki reklaamiagentuuris copy’ina töötav mees lisaks tööle ka koristajana Maximas, tellerina Nordeas, müügiagendi assistendina Eesti Energias, leedukana ehitusel ja poliitkampaaniate lendlehtede levitajana, tehes ühe tööpäeva 48-tunniseks ja seda kõike miinimumpalga eest.

Päris naljakas on see Maxima-stseen :) Mulle tuli kohe ori rainer meelde, kes meil stuudios kunagi Maxima kilekotiga külas käis. Igati sobiv aksessuaar orjale.

„Kui sa masohhistina oma tõelist elamust otsid, pole sul tarvis minna sadomasoklubisse, vaid lihtsalt tööle,“ ütleb etenduse sakslasest lavastaja Christian Römer (vt "Sadomasohhism teatris ja elus").

Mulle meeldis see etendus oma idee poolest - palgatöö võrdlemine sadomasohhismiga - kuigi labaseid nalju, mis publikut naerutasid, oleks võinud ju ka vähem olla. Avastasin, et Raivo E. Tamm on üks igati hea näitleja! Mõtlen, et näitlejad ei tohiks seebikates alla oma võimete rollides mängida. Siiani olingi pidanud teda „Õnne 13“ see-suur-et-Allaniks. Mine tea, äkki ta praktiseerib seal seriaalis mängides masohhismi.

„Masohhisti pihtimuse“ avavideo, Domina Laura osas Lauri Saatpalu:


 


No comments:

Post a Comment