Sunday, October 21, 2012

BDSM sõnastik

BDSM – Liidetud lühend esitähtedest B&D (Bondage&Discipline), D&S (Dominance&Submission), S&M (Sadomasochism). Tähistab igasuguseid täiskasvanute vahelisi kokkuleppelisi tegevusi või elustiile, mis sisaldavad mõnda või kõiki lühendis kasutatud harrastusi. BDSM tähistab ka igasugust situatsiooni või praktikat, mille käigus toimub erootiline võimumuutus (Erotic Power Exchange), domineerimine ja allumine, valumäng (pain play), sidumine, aistingumäng vms.

Aftercare – Järelhooldus. Domineerija poolt peale intensiivset BDSM tegevust allujale tehtav hooldus. Selgitus: mõned BDSMi tegevused esitavad allujale füüsiliselt suure väljakutse, on emotsionaalselt väga intensiivsed või siis on mõlemat. Pärast sellist tegevust võib alluv partner vajada psühholoogilist turvatsooni taastumiseks ja lõõgastumiseks. Järelhooldus (aftercare) on selle turvatsooni loomine.

Age play – vanusemäng – rollimängu vorm, kus osaleja võtab oma tegelikust east erineva rolli. Tüüpiliselt võtab alluv väga noore lapse (seega ka abitu) rolli. Selgitus: Väga sagedane valearusaam vanusemängust põhineb pedofiilia simuleerimisel. Selles rollis osalejad peavad tavaliselt olulisemaks võimuvahekorda lapse ja täiskasvanu vahel, kui lapseksolemist ennast.

Agonophilia – vastupanu mäng – vastastikusel kokkuleppel põhinev tegevus, kus üks osapooltest sunnib partnerit midagi vägisi tegema, kasutades selleks jõudu või võimu. Näiteks vägistamismängud ja mõned jõulisemad sidumismängud, kus esineb alluva poole vastuhakk.

Agoraphilia – Seksuaalne erutus, mis tuleneb seksimisest avalikes kohtades. Ei pea ilmtingimata sisaldama ekshibitsionismi (liputamist). Erutus tekib pigem ohust saada tabatud, kui jälgimise võimaluse pakkumisest.

Algophilia – Seksuaalne erutus, mis tekib valu tõttu. Seotud masohhismi, valu mängu, sadomasohhismi jms. vastavate tegevustega.

Alpha sub – Kõnekeelne. Seotud suhtega, kus Domineerijal on mitu alluvat. Alpha sub on teiste alluvate hulgas kõige rohkem tunnustatud või omab nende üle võimu. Kommentaar. Mitte kõik mitme alluvaga seotud suhted ei eelda nende hulgas kehtivat hierarhiat. Seotud mõistetega polyamory, primary/secondary

Anilingus – Seksuaalne tegevus, mis sisaldab partneri anuse lakkumist, suudlemist või muul moel keelega töötlemist.

Animalism – Rollimängu vorm, kus osaleja võtab looma rolli. Tavaliselt selleks, et teda dresseeritaks. Näiteks hobuse või koera roll. Seonduvad: pony play, puppy play.

Ankle cuffs – pahkluu rauad. Igasugused rauad, mis on mõeldud pahkluude fikseerimiseks. Võivad olla tehtud erinevatest materjalidest – nahast, tekstiilist, köiest, metallist või isegi puust.

Arm traps – Ahelatüüp, mis on tavaliselt valmistatud jäigast metallribast ja mis kinnitatakse ümber küünarnuki eesmärgiga hoida käsivart kõverdatuna. Lukustatuna välistab käe sirutamise võimaluse.

Armbinder – Varrukas. Käte liikumist tõkestav vahend, mis koosneb pikast varrukast, kuhu asetatakse mõlemad käed. Sageli on kombineeritud rihmade või pannaldega, et hoida käsi kindlalt koos. Sinna juurde võib kuuluda ka kaelarihm, et välistada kandjal võimalus varrukast välja libiseda. Tuntakse ka singleglove või monoglove nimetuse all.

Asphyxia – hingamise kontroll.

Asymmetric bondage – Sidumise tehnika, mille puhul isik on seotud ebasümmeetrilisse poosi. Näiteks üks jalg sirge ja teine kõverdatud.

Ball busting – Kõnekeelne. Suguelundite piinamise (genitorture) üks vorme, mis on suunatud munanditele, nende pigistamine, löömine või kõvasti kinni sidumine.

Ball gag – Rihmadega pähe kinnitatav pall, mis tavaliselt on tehtud kummist ja mõeldud kasutamiseks suutropina.

Ball hood – kogu pead kattev kapuutsitaoline mask, millel puuduvad avad silmade ja kõrvade jaoks.

Body Modification – Keha muutmine. Igasugune tegevus, mille eesmärgiks on keha välimuse muutmine ja mis sageli on püsiv. Näiteks tätoveerimine, augustamine, märgistamine jne.

Body Worship – Igasugune praktika või tegevus, mis sisaldab isiku keha jumaldamist ja kummardamist. Sageli on see alluva partneri poolt sooritatud allumise aktina. Body Worship võib sisaldada selliseid tegevusi nagu keha või selle osade suudlemine, masseerimine, vannitamine, imemine või  muul moel puudutamine. Levinumateks jumaldamise piirkondadeks on jalad, rinnad, käed, suguelundid.

Boot Worship – Eriline vorm jalanõude fetishist, mille puhul tähelepanu keskendub saabastele ja mille puhul alluv partner suudleb, lakub, poleerib neid või lipitseb muul moel Dominandi saabastega. Sageli, kuid mitte alati, sisaldab elemente mundri (uniform) mängust. Seotud mõisted: Bootblacking.

Bootblacking – Saapapaari viksimine ja sülg-poleerimine, mis on mõnikord alanduse zhest ja teinekord osa militaarstiilis mundrimängust. Võib olla ka osa jalanõude fetishist või siis stseeni alustamise sümboolne tunnus.

Bottom – isik, kellele antakse laksu (spanking), piitsa või stimuleeritakse muul moel, kuid ilma et ta võimu loovutaks. Näiteks: masohhist võib olla huvitatud mingitest tegevustest, kuid ei soovi ära anda psühholoogilist kontrolli. Kui sub annab võimu Domineerijale ja saab seeläbi stimuleeritud, siis bottom ei anna võimu vaid kontrollib täpselt stimuleerimise tingimusi, mooduseid ja taset. Vastand: Top.

Bottom Drop – Kõnekeelne. Äkiline, järsk depressiooni- ja õnnetusetunne või sarnane negatiivne emotsioon alluval, mis võib tekkida pärast BDSM tegevusi. Võib sisaldada häbi ja süütunnet, eriti siis, kui alluval on traditsioonilised arusaamad suhetest või sotsiaalselt heakskiidetud käitumisest. Peale intensiivset valumängu või psühholoogilist alandust võib Bottom Drop tekkida endorfiinide taseme languse tõttu.

Branding – märgistamine. Kehalise muutmise (Body Modification) alla kuuluv tegevus, mille käigus kõrvetatakse alluva nahka kuumutatud metallvahendiga. Märgistamine jätab nahale püsiva jäljendi põletusarmi kujul. See on üks viise, kuidas Dominant märgistab alluva endale kuuluvaks.

Brat – Kõnekeelne. Alluv, kes keeldub täitmast Dominandi korraldusi, kiusates või mõnitades Dominanti. Brat võib sooritada ka muid tegevusi või tegemata jätmisi eesmärgiga provotseerida Dominandilt vastuaktsiooni, sageli karistust.

Bukkake – (jaapani keeles veega pritsimine). Seksuaalne praktika, mille käigus väga suur arv mehi masturbeerib ja ejakuleerib isiku peale.


Butt plugs

Butt Plug – anaaltapp. Anaalseks stimuleerimiseks mõeldud seksivahend. Koosneb laienevast, üsna lühikesest dildost laia tagaosa ja randiga, mis on mõeldud selleks, et anaaltapp püsiks anuses kindlalt, kuni eemaldamiseni.

Buttefly Chair – Libliktool. Iste, mille põhiosas on kaks telje külge kinnitatud planku. Istuja jalad fikseeritakse plankude külge, mis muudab tema jalgevahe hõlpsasti avatavaks.

Cane – kepp (bambus) Peenike, painduv instrument, mida kasutatakse inimese löömiseks. Sageli tehtud rotangist, või sarnasest materjalist, kuid ka muust puidust või isegi plastikust. Cane on küllaltki valutekitav ja jätab kehale vorbid. Inglise keeles ka tegusõna, mille eestikeelne vaste võiks olla „kepitama“.

Catherine’s Wheel – Katariina Ratas. Suur, harilikult puust valmistatud püstine ratas, mille külge saab isiku siduda ja teda siis igasse soovitud suunda keerata. 

Catheter – Kateeter, õõnessond. Peenike, painduv toru, mis on mõeldud kuseteedesse sisestamiseks. Sarnane sõna: Sound.

Catheterization – Kateetri sisetamise protsess, mis on sageli meditsiiniliste mängude osaks.

Chastity – tsölibaat, seksuaalne karskus. Praktika ehk olek, kus on keelatud igasugune seksuaalne vabanemine, rahuldus või tegevus. See olek määratakse alluvale mõnikord Dominandi poolt. Mõnedes vormides kasutatakse genitaalide stimuleerimise vältimiseks spetsiaalseid lukustatavaid seadmeid (chastity device, chastity belt).

Chastity Belt – Voorusevöö. Igasugune vahend, mille eesmärgiks on takistada füüsilist kontakti suguelunditega või nende stimuleerimist. Naiste vahend koosneb tavaliselt lukustatavast vööst, mille üks osa katab jalgevahe. Meestele mõeldud vahend koosneb tavaliselt lukustatavast torust või kattest, mille sisse elund pannakse.

Chastity Piercing – Keha rõngastamine/needistamine eesmärgiga muuta seksuaalvahekord võimatuks. Näiteks häbememokkade sulgemine rõngaste abil, mis välistab millegi sisestamise või peenise eesnaha rõngastamine selle liikumise välistamiseks.

CHDW – Kõnekeelne esitähtlühend. Tuleneb sõnadest Clueless Horny Dom Wannabe. Pilkav termin isiku kohta, kes kuulutab ennast Dominandiks, omamata sealjuures päriselulisi kogemusi Teemas (BDSMis) või omades neid väga vähesel määral ning suhtub hooletu eiramisega alluva vajadustesse või turvalisusesse. Hääldatakse „chudwa“. Kasutus: Eranditult peegeldab põlgust ja üleolekut nimetatud isiku suhtes. Termin sai alguse alt.sex.bondage uudisgruppidest.

Chemical Play – Vorm aistingutel põhinevast tegevusest/mängust, kus kehal kasutatakse pehmeid ärritajaid. Näiteks jahutav õli, mentool, spordikreem, Tabasco kaste jne.

Collar – Kaela ümber paigaldatav rihm või võru, mis on mõnikord varustatud eemaldamist takistava lukuga ja mida kantakse tihti allumise sümbolina. Inglise keeles kasutusel ka tegusõnana to collar, mis tähendab pikemaajalise BDSM-suhte kinnitamist. Kommentaar: Teemavälistele inimestele seondub Kaelarihm (Collar) sageli loomadega ja seetõttu alluva alandamise või ebainimlikuks muutmisega. Teemaga kursis olevate inimeste jaoks on kaelarihmal siiski võrdlemisi teistsugune tähendus ehkki igasugune kaelarihma paigaldamine ei tähenda veel pikemaajalist suhet.

Consent – Vabatahteline üksmeel. Koos otsustatud lubadus, nõusolek või kokkulepe. BDSM kontekstis on consent üksmeelne kokkulepe mingisuguse temaatilise tegevuse (piitsutamine, märgistamine, avalik esitlemine) suhtes. Nõusolek peab olema antud ilma sunni ja survestamiseta ning tulenema kõigi osalejate vabast tahtest. Informed (teadlik) Consent – vabatahtlikult antud nõusolek täieliku teadmisega kõigist asjaoludest, tingimustest ja tagajärgedest. Inglise keeles kasutusel ka vastava tegusõnana.

Vabatahteline üksmeel (Consent) on üks kvaliteetse BDSMi iseloomulikumaid tunnuseid, eristades seda lihtsakoelistest solvavatest-ahistavatest tegevustest, mis võivad esmapilgul tunduda välispinnalt sarnased.

Consent põhineb kõigi osalejate tahtlikul ja aktiivsel osalemisel mõnes tegevuses, näiteks kui kaks inimest on omavahel valu tekitamises kokku leppinud, siis erinevalt tavalisest vägivallast, teavad mõlemad osalejad mida nad teevad, tahavad seda teha ning annavad asjakohase nõusoleku vastava tegevuse jaoks. Tavalise vägivalla puhul ei nõustu ohver sellise tegevusega. Consent’i saab lugeda kehtivaks ainult siis, kui see on teadlik. Tähendades seda, et osapooled omavad kokkulepitud tegevusest teadmisi (kaasa arvatud võimalikud kaasnevad riskid). Sunnivaba tähendab seda, et nõusolek antakse vabalt ning ilma ähvardusteta, selge mõistuse juures või muudel tingimustel, mis ei ähmasta otsustusvõimet.

Corporal Punishment – Kehaline karistamine. Tegevus, mis sisaldab isiku distsiplineerimist läbi füüsiliste vahendite, nagu näiteks läbi laksu andmise.

Cross-dressing – vastassugupoolele omaste riiete kandmine seksuaalse erutuse või rahulduse saamise eesmärgil. Kommentaar: võib olla ka sunnitud Dominandi poolt.

Cuckold – Üks partneritest, kes praktiseerib Cuckoldry’t. Tavaliselt viitab alluvale isasele, kuigi on kasutusel ka naise kohta. Vastav termin naise kohta: Cuckquean.

Cuckoldry – Praktika, mille puhul Dominant kasutab ühte või enamat sekspartnerit, kes ei ole Tema alluvad, eesmärgiga alandada alluvat. Kommentaar: Cuckoldry on erinev polyamory suhtest, sest alluval ei ole mingit kontrolli Dominandi teiste partnerite üle ja peamine eesmärk on alluva alandamine. Cuckoldry harrastajad naudivadki just abituse ja alanduse tunde tekkimist. Tavaliselt on domineerivaks pooleks Naised, kes alandavad oma alluvat teiste meestega (ka Naistega) vahekorras olemisega. Sageli sunnitakse alluvat selliseid vahekordi pealt vaatama.

Cuckquean – Naine, kes praktiseerib Cuckoldingut alluvana. St. kelle partner on vahekorras teistega.

Cupping – Osa aistingulisest tegevusest, mille käigus paigaldatakse plastikust või klaasist kupuklaasid (vms. sarnased seadeldised) nahale ja tekitatakse nendesse vaakum. Mõnedel seadmetel on selleks otstarbeks eraldi pumbad.

Device Bondage – Kõnekeelne. Tegevus, mille käigus kasutatakse väga spetsiifilist varustust, mööblit või muid selleks üksikasjalikult välja töötatud vahendeid, et isik liikumatuks muuta.

Discipline – 1. Igasugune tegevus, mille käigus üks isik treenib teist tegutsema või käituma kindlaksmääratud viisil. Sageli ranget käitumiskoodeksit peale surudes või karistades vähimagi eksimuse eest. 2. Arhailiselt – igasugune instrument mida kasutatakse distsipliini peale surumiseks või füüsiliseks karistamiseks (nt. piits).

Dominant – Isik, kellel on Power Exchange tüüpi suhtes võim või autoriteet. Dominant kasutab oma võimu näiteks korralduste andmiseks, millele submissive (vastand Dominandile) allub. Vt. ka submissive. Sarnased terminid: top, switch.

Dominatrix – Domineerija, tavaliselt naine, sageli professionaal ehk elukutseline. Mõnedes allikates eristatakse Dominat ja Dominatrixit just tasu võtmise põhjal.

Domme – Naissoost domineerija.

Dom – Domineeriv pool BDSM-suhtes, tavaliselt kehtib mehe kohta.

Domina – Domineeriv pool BDSM-suhtes, kehtib naise kohta.

Dungeon – Spetsiaalselt BDSM-tegevuste jaoks kohaldatud ruum või ruumide kompleks, mis on sageli sisustatud sobiva atribuutikaga (ristid, konksud, ketid, raamid jms.)

Edge play – piirilmäng. 1) Igasugune tegevus, mis sisaldab suurt riski mõne osaleja tervisele või psüühhikale 2) Igasugune tegevus, mis esitab väljakutse mõne osaleja piiridele. NB! Mitte segi ajada terminiga „Edging“!

Edging – Tegevus, mille käigus alluvat hoitakse pidevalt võimalikult orgasmilähedases seisundis, kuid orgasmi siiski mitte lubades.

Endorphins - Endorfiinid. Ajus valu korral loomulikult tekkivad opiaat-tüüpi kemikaalid, mis blokeerivad valu ja võivad tekitada eufoorilise seisundi. BDSM- tegevuste puhul kirjeldatud eufooria on sageli põhjustatud endorfiinidest.

Face Sitting – Queening (Kuningannatamine, tõlkija nali), näkku istumine.

Feminization – Naisestamine. Praktika, mis on suunatud meesalluva käitumise muutmiseks naiselikuks. Naisteriiete kandmine, istudes urineerimine, naiselik käitumine jne. Kasutatakse enamasti alanduse eesmärgil. Sarnane: Sissification.

Fetish – 1. Formaalne tähendus: Psühholoogias on see mitteseksuaalse objekti lähedalolekust või kujutlemisest tekkiv seksuaalne rahuldus või erutus. Mitteformaalne: miski, mis ei ole tavaliselt seksuaalne, kuid mis isikut erutab. Näiteks: jalgade fetish, naha, latexi fetish jne. 2. Kõik, mis on seotud BDSMiga üldiselt. Nt. Fetish-kokkutulek, fetish-üritus. 3. Vahendid, praktikad või rõivad, mis on seotud BDSMiga. Nt. fetish-fotograaf, fetish-riided.

Figging – Praktika, mille puhul kooritud ingverijuur paigaldatakse anusesse või vagiinasse. Tulemuseks on kuumutav tunne, mida mõned isikud taotlevad orgasmi intensiivistamiseks. Kasutatakse ka füüsiliste tegevuste (nt. spanking) abivahendina. Kommentaar: selle praktika ajalugu arvatakse ulatuvat tagasi Victoria-aega, kus leidis kasutamist koos kepitamisega (caning), kui distsiplineeriti (moraalselt) eksiteele sattunud naisi.

Forniphilia - üks bondage'i vorme, kus inimese keha kasutatakse ära mingi mööblieseme või seadme valmistamisel, üldjuhul tool, laud, riiul vms. Kasutatud inimese ülesanne olla lihtsalt liikumatult osa sisustusest. Peale kinni sidumist jäetakse inimene fikseeritud asendisse, sidumine viiakse läbi sellisel viisil, et liikumine
muutub võimatuks. Jeff Gord on selle bondage niši pioneer.

Golden Shower – Praktika, mille käigus Dominant urineerib alluva peale.

Key Holding – Praktika, mille käigus alluv lukustatakse voorusevööga ja luku võti läheb Dominandi kätte hoiule. Mõnikord on ajaline kestus kokku lepitud, äärmuslikemates suhetes hoiab Dominant alluvat lukustatuna oma tahtmise järgi. Tekitab alluvas tugeva kontrollitavuse tunde, kujuneb kergesti fetishiks, mistõttu paljudes BDSM suhetes hoitakse just meesorje konstantselt lukustatuna. Eksisteerib ka eraldi lausa "keyholding" teenus.

Objectification – Seksuaalse erutuse tekkimine igasugusest tegevusest, mille puhul viiakse läbi dehumaniseerimine (üks partneritest asub inimesest erinevasse rolli, näiteks mõni loom või mööbliese). Animalism, alandavad mängud ja mööblina kasutamine on kõige sagedasemad väljendused.

Power Exchange – Võimumuutus. Igasugune situatsioon, milles kaks või enam inimest lepivad vabatahtlikult ja üksmeelselt kokku võimu vahekorras, kus üks (või rohkem) isik saab autoriteedi ja teine (või rohkem) isik loobub autoriteedist. Selline kokkulepe võib kesta määratud või määramata aja. Reguleerimata kestusega suhteid nimetatakse tihti ka TPE (Total Power Exchange) suheteks. Power Exchange defineerivaks faktoriks on teadlik ning tahtlik konstruktsioon võimu dünaamikast, mille põhjal vähemalt üks isik võtab kokkulepitud ulatuses psühholoogilise kontrolli teise isiku (või isikute) üle.

Queening – Face Sitting. Praktika, mille käigus Dominant (tavaliselt naine, kuid mitte alati) istub alluva näo peale, sundides teda seeläbi tegema oraalseksi või analingust. Sageli on alluv aheldatud ja Queeninguga võib kaasneda ka hingamise kontroll (Breath Control). Seotud termin: Queening Stool.

Queening Stool – Madal, tavaliselt umbes 15 cm kõrgune pink, milles on suur ava. Pink asetatakse lamava alluva näo peale, võimaldades sellel istuval Dominandil kasutada alluvat oraalseksiks.

Scene – Stseen (Skene). 1. Konkreetne BDSM-tegevuse aeg või periood. 2. Kõnekeeleliselt BDSM kogukond. 3. In the Scene – osalemine organiseeritud BDSM kogukonnas.

Sissy – Meesalluv, keda naisestatakse (feminization), sundides teda kandma naiste riideid ja käituma naiselikult.

Smotherbox – Lukustatav kast, mis on sageli nahaga kaetud ja mis on valmistatud alluva pea lukustamiseks ja queeningu (näkkuistumine) läbiviimiseks. Smotherboxis on suur ava alluva näo jaoks, mille peale Dominant istub või harkisjalu seisab. Kasti juurde võib kuuluda põranda või muu mööbli (voodi, tooli) külge kinnitamise vahend, et alluv ei saaks liikuda.

Soft Limit – Pehme piir. Piir temaatiliste tegevuste või BDSM suhte osas, mis ei ole lõplikult kindel ning mis võib olla paindlik või ajas muutuv. Vastand: Hard Limit – Jäik piir. Seotud väljend: Edge play.
Kommentaar: Üks BDSMi kõige jõulisemaid külgi on see, et isikud saavad esitada väljakutse oma pehmetele piiridele, testida neid turvalisel ja kontrollitud moel.

Somnophilia – Psühholoogiline. Erutumine vahekorrast magava inimesega.

Spanking – Istmiku nuhtlemine käe või lapatsiga.

Submissive – Isik, kes võtab alluva rolli kokkuleppelises võimu andmise suhtes. Submissive (lühend sub) otsib positsiooni või rolli, kus ta oleks tahtlikult ja kokkuleppeliselt abitu ning teine isik kontrolliks teda füüsiliselt või mentaalselt. Vastand: Dominant. Sarnased: slave, bottom, switch.

Subspace – Spetsiifiline meeleseisund, mis võib alluval tekkida. Tavaliselt tekib subspace intensiivse BDSM tegevuse (ka valu tekitamise) käigus või järel. Seda seisundit kirjeldatakse eufooriana, joovastusena või tugeva heaolutundena, isegi joobena. Tuleneb endorfiinide vabanemisest ajus. Subspace-eufooria võib kesta tunde ja mõnikord isegi päevi.

TPE (Total Power Exchange) – BDSM suhe, milles alluv annab kontrolli Domineerivale isikule määramata ajaks ja kus suhe on defineeritud selliselt, et üks isik on alati domineeriv teise suhtes. Üks ekstreemsemaid vorme kokkulepitud võimu andmisest. Mõnikord viitab TPE D/S elustiilile.

Inglise keelest tõlkinud ja koostanud: ori rainer
NB! Täiendused ja kommentaarid teretulnud!


Vaata ka: www.differentequals.com/glossary.html

1 comment: